hlavná strana
 
 
Glazúra
 
Čo je to glazúra? Glazúra, ktorej sa tiež hovorí nesprávne aj poleva, je prášková látka rozpustená vo vode podobná laku. Tá sa nanáša na výrobky po prvom pálení, kedy je výrobok stvrdnutý, ale nie na toľko, aby sa dla bežne používať a mal svoju stálosť. Glazúra sa nanesie a následne sa dáva znova vypáliť. Spodná strana výrobku by nemala byť zaglazúrovaná, aby sa glazúra nepripiekla k podložke medzi a nepoškodila sa, či prípadne výrobok při odstraňovaní z pece. Zmysle glazúry je práve v tom, že glazúra sa při vysokej teplote v peci roztaví, pre obsah kremičitanov potom vytvorí sklenený povrch, ktorý robí keramiku hladkou, a trvanlivejšou.

Celadon glazúra
Celadon glazúra je charakteristická pre svoju farbu a rôznorodé použitie. Neostáva len pri jednom odtieni zelenej, ale pozostáva z rôznych druhov a nie sú vylúčené ani žiadne možnosti použitia ďalších prímesí farieb a experimentovanie. Známe sú aj ružové, žlté, modré odtiene, hnedé a sivé. Základ a úplne najtypickejší celadon je však slabo zelený. praskanie glazúryGlazúra sa používa pre porcelánové výrobky, prípadne pre kameninové hlinené predmety.

Použitie rôznorodých farieb závisí od hrúbky použitej glazúry a druhu hliny (hlineného výrobku), na ktorej sa glazúra použije. Prečo ale toľko zelenej? Celadon a jeho charakteristická zelená je pokusom napodobniť uznávaný a obľúbený jadeit. Farba sa vyrába za pomoci oxidu železitého a vypaľuje sa v peciach pri rôzne upravených teplotách. Je časté, že sa pri vypaľovaní vyskytne praskanie glazúry.

Tento efekt je poväčšine nežiadúci. Sú však výrobky, kde je praskanie glazúry priam až žiadané, pre dotvorenie efektu povrchu. Obrázok vyššie ponúka náhľad na také žiadané praskanie.

Na kvalitných kusoch celadon keramiky a kusoch, ktoré zdobia drahé zbierky však praskanie nájdeme len vo výnimočných prípadoch, pokiaľ sa na kus viaže história a podobne...

 

 

© 2009 práva vyhradené. Je zakázané ďalšie využívanie obsahu, ktorý je vlastný. / Snaženie na webe venovaná Maťke. Vyrobené pre L222. @Cirk